Vyrezávanie podpolianskych ornamentov do mydiel

Carving alebo pre nás známejší pojem dekoratívne vyrezávanie do ovocia a zeleniny nie je dnes už nič neznáme. Mnohí si pod týmto druhom kreatívneho umenia predstavujeme vyrezané kvety do červeného melónu. Takto sa tento druh umenia preslávil na Slovensku vo svojich začiatkoch, no dnes má carving už mnoho podôb.

Viera Krišková z Podpoľania je šikovnou umelkyňou, ktorú dekoratívne vyrezávanie chytilo natoľko, že svoju činnosť každým dňom rozširuje o niečo nové. ,,Najviac ma lákajú ornamenty – ľudové ornamenty tu od nás z Podpoľania,“ prezradila. ,,Od detstva som mala blízko k tradičnej kultúre, k ľudovej tvorbe.“ Pani Viera sa ku vyrezávaniu dostala úplne náhodou ešte v časoch keď pracovala vo svojom zamestnaní a spoločne s kolegyňou sa zúčastnila jednej výstavy, ktorej hlavnou témou bola práca s hmotou. Výstava bola predovšetkým pre cukrárov, ktorí sa chceli naučiť niečo o práce s hmotou na torty, koláče, tvorbu ozdôb z čokolády a podobne. Práve na tejto výstave pani Vieru oslovilo dievča, ktoré tam prezentovalo carving. Sama si to chcela vyskúšať a od tejto doby sa už špeciálnej pomôcky na vyrezávanie nepustila. ,,Po odchode na dôchodok sa mi asi po roku podarilo zúčastniť sa kurzu carvingu so študentami Hotelovej akadémie v Brezne so špecialistom na carving Ludekom Prochádzkom a dnes som majiteľkou účastníckych listov o absolvovaní viacerých kurzov Carvingovej akadémie Benešov.“

Svoje skúsenosti a vedomosti si stále dopĺňam a vyhľadávam ľudí, ktorí sa tejto činnosti venujú s takou chuťou ako ja. Svoju činnosť rozšírila o vyrezávanie kvetov, ale aj o ľudových ornamentov do mydiel. Mydlá nie sú obyčajné, kúpené v hociktorom obchode. Mydlá autorka kupuje z firiem, ktoré sa výrobe mydiel venujú na prírodnej báze a to firma Mydlo z farmy a firma Ľubava . Na vyrezávanie podpolianskych ornamentov do mydiel  získala aj certifikát Regionálny produkt Podpoľanie®.

Predaj výrobkov: Tajovského 3, 962 12 Detva, regionálne folklórne festivaly a jarmoky, telefonické objednávky
Telefón / mobil: 0908 977 774
E-mail: vierka.kriskova@gmail.com

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Odoslať